Šiandien dar puokštė baudų

Lietuvos banko Priežiūros tarnyba ir toliau rengia greitųjų kreditų bendrovių patikrinimus ir skiria joms baudas vieną po kitos. Šiandienos sprendimu – 5 baudos, kurių bendra suma 9522 eurai. Baudos skirtos už pažeidimus, paaiškėjusius vykdant priežiūrą ir nagrinėjant klientų skundus.

Skaičius VIENASPo vienos greitųjų kreditų bendrovės sutarčių patikrinimo (50 atsitiktinių ir 8 pagal skundus) nustatyta, jog įmonė teikė kreditus netinkamai įvertinusi klientų mokumą (dažniausia problema…) Vertimui buvo naudojama informacija, kurią pateikė patys klientai, o iš informacinių duomenų bazių gauta informacija apie pajamas ir įsipareigojimus nebūdavo įtraukiama į vertinimą. Tvarių pajamų neturėjo net 32 iš 50 kredito gavėjų. Pasikartosime, tačiau tikrai labai keista, kad už melagingų duomenų patiekimą nebuvo nubaustas nei vienas kreditų bendrovės klientas.

Tokie patys pažeidimai nustatyti ir gavus klientų skundus. Vienas klientas nurodė gaunąs 2400 € pajamų per mėn. bei neturi jokių įsipareigojimų, tačiau iš tiesų keletą mėnesių pajamų jis visai neturi, o įsipareigojimai siekia 409 eurus. Šiam klientui buvo suteiktas 500 eurų kreditas. Nesuprantamas ir kreditų bendrovės poelgis – 2400 eurų pajamų gaunantis žmogus gali naudotis kredito kortele ar asmenine kredito linija savo banke, kur palūkanos gerokai mažesnės, toks klientas iš karto turėtų sukelti įtarimų. O ir žmogus keistas, pasiskolino apgaudamas, bet vis tiek apskundė jam paslaugą padariusią bendrovė.

Skaičius DUKitos greitųjų kreditų bendrovės sutarčių tikrinimas irgi davė vaisių. Tikrinant 50 atsitiktinių ir 2 pagal skundus sutartis, paaiškėjo, kad įmonė informaciją apie klientų pajamas dažnai tikrindavo ne prieš sudarant, o jau sudarius sutartį ir suteikus kreditą (pasitikrino ar neprašovė pro šalį?) Taip pat ši įmonė nerinko duomenų apie įsipareigojimus, pasikliaudavo asmenų pateiktais duomenimis, nurodytais pildant paraišką kredito gavimui. Įmonė gavo dvi baudas, kaip ir aukščiau aprašyta. Tikimasi, kad tai paskatins ją vertinti klientų mokumą atidžiau. Nors baudų kiekiai kalba už save…

Skaičius TRYSPenktoji bauda kliuvo trečiai kreditų bendrovei. Už netinkamą klientų mokumo vertinimą, kaip jau įprasta. 50 atsitiktinių sutarčių patikrinusi Priežiūros tarnyba nustatė, kad 18 proc. atvejų buvo nerenkami sutuoktinių pajamas patvirtinantys dokumentai, pasikliauta paraiškose nurodytais duomenimis. 1 iš 10 atvejų bendrovė rėmėsi mažesniu duombazių nurodomu įsipareigojimų dydžiu, nors patys klientai nurodė turį didesnių įsipareigojimų. Beveik kas 5 sutartyje buvo pažeista 40 procentų taisyklė.

Viena iš šių bendrovių jau nurodė, kad visi trūkumai ištaisyti, kita pažadėjo tai padaryti artimiausiu metu.

Our Score
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]