Jau nuo Naujųjų metų, t. y., 2016 m. sausio 1 d., Lietuva prisijungs prie 34 valstybes jungiančios elektroninių mokėjimų eurais erdvės, kuri vadinama SEPA. Įsigaliojus prisijungimui, tai yra, nuo pat pirmos kitų metų dienos, atliekant vietinius mokėjimus ir mokėjimus į kitas SEPA šalis bus pildoma tokia pati mokėjimo forma.
Patiems gyventojams, pasak Lietuvos banko valdybos nario, Lietuvos SEPA komiteto pirmininko Mariaus Jurgilo, atskiro pasirengimo pereinant prie SEPA nereikia – viskuo pasirūpins bankai. Visgi, likus mėnesiui iki SEPA įsigaliojimo vertėtų atkreipti dėmesį, kaip keisis mokėjimų formos, kad prireikus atlikti pavedimą ar mokėjimą netektų klaidžioti ir ieškoti pagalbos. Geriausia – paisyti banko pateikiamų rekomendacijų.
Bankai bei įvairios mokėjimus gaunančios ir atliekančios įmonės jau visus metus aktyviai ruošiasi pereiti prie naujos sistemos. Tai atliekama derinant sistemos veikimą, testuojant ją. Lietuvos banko atstovo manymu, jokių didesnių problemų dėl perėjimo neturėtų kilti, tačiau reikia užbaigti perėjimą tinkamai – pakankamai informuoti gyventojus apie laukiančius pokyčius.
Dauguma mokėjimo paslaugų teikėjų informaciją apie būsimus mokėjimų pokyčius skelbia savo interneto svetainėse, praneša klientams jų nurodytais kontaktais (el. paštu, telefonu, paprastu paštu ir kt.)
Perėjimas prie SEPA yra labai gera žinia tiems, kurie gauna darbo užmokestį ar kitų pajamų iš Europos Sąjungos valstybių, Norvegijos, Islandijos, Lichtenšteino, Monako, Šveicarijos ar San Marino. Tam nereikės turėti atskiros banko sąskaitos tose šalyse. Taip pat, gaunant lėšas iš Lietuvos galima bus be problemų apsieiti ir be lietuviško banko sąskaitos.
Tai antras labai svarbus žingsnis atsiskaitymų srityje siekiant sukurti bendrą mokėjimų rinką Europoje. Pirmuoju žingsniu laikomas euro valiutos įvedimas Lietuvoje.
Rekomenduojame peržiūrėti Lietuvos banko parengtą informacinį vaizdo klipą: