SEB tyrimas: jaunuoliai taupo automobiliui, būstui, vestuvėms ir kelionėms

seb bankasSEB banko atliktas tyrimas parodė, kad 4 iš 5 taupančių 18-25 metų jaunuolių Lietuvoje turi konkretų tikslą. Lyginant su jaunuoliais iš Latvijos ir Estijos, Lietuvos jaunimas konkrečiam tikslui taupo dažniau. Populiariausia taupyti automobiliui, būstui, kelionėms, tačiau neretai nurodomas taupymo tikslas – vestuvės. Konkretiems tikslams labai panašiai taupo ir estai (maždaug 4 iš 5), mažiausiai latviai – 3 iš 5 jaunuolių turi aiškų taupymo tikslą.

SEB banko šeimos finansų ekspertė Julita Varanauskienė teigia, kad ne tik šis tyrimas rodo, jog lietuviai (tiek jaunimas, tiek ir vyresni) taupo aktyviau ir dažniau nei tai daro Estijos bei Latvijos gyventojai. Šios apklausos rezultatai tik dar kartelį patvirtina, jog Lietuvos gyventojų taupymo įpročiai yra kitokie nei Latvijos bei Estijos gyventojų.

Tyrimo duomenys rodo, kad 22 proc. jaunų asmenų taupo automobiliui ir / arba vairuotojo pažymėjimo įgijimui, tiek pat taupo būsto įsigijimui ar jo atnaujinimui. Kiek mažiau, 21 proc., taupo kitiems dideliems pirkiniams. Net 15 proc. jaunuolių savo santaupas žada skirti kelionės, kiek mažiau nei kas dešimtas, 9 proc., taupo studijoms. 3 procentai apklaustų jaunuolių nurodo, kad jų taupymo tikslas – vestuvės.

SEB tyrimas: kam taupo jaunimas?
Kam taupo jaunimas?

Pasak specialistės, taupymo poreikiai puikiai atspindi konkrečius gyvenimo etapus. Pirmiausiai perkama transporto priemonė, planuojamas būsto įsigijimas, išsilavinimas, šeimos kūrimas. Vėliau bandoma sutaupyt pinigų būsto paskolos grąžinimui, vaikų ateities užtikrinimui, dar vėliau – kaupiama senatvei. Visgi, J. Varanauskienės teigimu, norint taupyti reikia bent minimaliai išmanyti finansų ir investicijų pasaulį. Lietuviai šiek tiek dažniau teigia, kad investuoti jiems yra per sunku. Taip teigia net 30 proc. Lietuvos jaunuolių. Latvijoje per sunku investuoti 25 proc. jaunuolių, Estijoje – 28 proc.

Specialistė teigia, kad ne tik žinių stoka yra problema. Manoma, kad jaunimui trūksta ir motyvacijos tokioms žinioms įgyti. Pavyzdžiui, didelė dalis minėto amžiaus jaunuolių, kurie jau dalyvauja antrojoje pensijų kaupimo pakopoje, teigia nežiną, kurį fondą yra pasirinkę, nesidomi, kur investuojama jų būsima pensija.

Šis SEB banko tyrimas buvo atliktas š. m. birželio mėn., jo metu apklausta maždaug 2000 SEB banko klientų trijose Baltijos valstybėse: Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje.

Our Score
Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]