SEB teigia: euras pabrangino dienos pietus ir kavą

seb bankasSEB bankas užsakė tyrimą, kurio metu paaiškėjo, jog po euro įvedimo daugiau gyventojų nurodydami paslaugų ir prekių kainas jas suapvalino. Įvardindami dienos pietų kainą dauguma dažniau sakė, jog jie kainuoja 4 ar 5 eurus, kava eurą, du ar vieną su pusę euro. Toks kainų apvalinimas, SEB banko šeimos finansų specialistės Julitos Varanauskienės teigimu, lemia didesnes išlaidas.

Nors prieš euro įvedimą ir buvo kalbama, jog kainos gali šiek tiek padidėti, pvz., ir 1,99 Lt, ir 2,01 Lt virto 0,58 €, tačiau realybėje matoma, kad kainos buvo apvalinamos kur kas labiau, pavyzdžiui, 5,99 Lt daugelyje situacijų tapo ne 1,73 €, o 1,99 ar 2 €. Pastarasis variantas palengvina skaičiavimą tiek pardavėjams, tiek pirkėjams.

Specialistės teigimu, akivaizdžiai matoma tendencija, kad žmonės gruodį kur kas atidžiau perskaičiavo kainas iš litų į eurus, tačiau gegužę tai daryti nustojo. Gruodį tik 20 proc. respondentų nurodė, kad kava turėtų kainuoti lygiai 1, 2 ar 3 eurus, likusieji nurodė kaina su centais, tuo tarpu š. m. gegužę lygias kainas nurodė net 43 proc. respondentų.

Dienos kainas suapvalinančių žmonių skaičius padidėjo nuo 38 iki 65 proc. Tai galėjo lemti ir tai, kad suapvalintos kainos pradėjo vyrauti ir restoranuose, tačiau taip pat ir tai, kad apvalias kainas įsiminti yra paprasčiau. Jei anksčiau už dienos pietus buvo įprasta sumokėti 10 litų, tai dabar ta suma yra 3 eurai. Visgi, 3 eurai yra šiek tiek daugiau nei 10 eurų. Iš to galima daryti išvadą, kad kavai ir dienos pietums maitinimo įstaigose išleidžiame daugiau nei iki įvedant eurą.

Parengta, pagal SEB banko informaciją.

Our Score
Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]