Griežtesni reikalavimai vartojimo kreditui

seimas LRŠiandien Seime buvo priimti griežtesni reikalavimai vartojimo kreditui, taip siekiant labiau reguliuoti vartojimo kredito rinką, prižiūrėti, jog būtų tiek skolinama, tiek skolinamasi atsakingai. Vartojimo kredito įstatymo pataisoms pritarė 108 Seimo nariai, vienas buvo prieš ir vienas susilaikė.

Pagal naujas nuostatas kreditai nebebus išduodami nakties metu, tai yra nuo 22 iki 7 valandos. Lieka galioti nuostata, kad vartojimo kreditas negalėtų būti sudaromas su jaunesniu nei 18 metų asmeniu. Tai apsaugo nuo piktnaudžiavimo kreditais.

Įtvirtintas ir dviejų dienų apsigalvojimo (nusiraminimo) laikotarpis, per kurį pasiskolinęs asmuo galėtų gražinti vartojimo kreditą nenurodydamas priežasties ir be jokių palūkanų, mokesčių ar kompensacijų. Apsisprendimo laikotarpis įsigalioja nuo tos akimirkos, kai išmokamas vartojimo kreditas.

Kreditų bendrovės prieš sudarydamos sutartį su kredito gavėju turės įvertinti vartojimo kredito gavėjo kreditingumą pasitelkdamas pakankamą informaciją, kuri būtų gaunam tiek iš vartojimo kredito gavėjo, tiek ir atlikus patikrinimą kreditingumo vertinimo registruose, informacinėse sistemos ar pagrindžiant pajamas bei gavėjo pateiktą informaciją kitais įrodymais.

Įstatyme numatytas ir reklamos griežtinimas. Įsigalioja nuostatos, kurios draus reklamuoti vartojimo kreditus renginiuose, kurie skirti asmenims iki 18 metų, taip pat draudžiama greitųjų kreditų reklama ugdymo įstaigose, kuriose ugdomi pilnametystės nesulaukę asmenys. Reklamose pateikiama informacija apie kreditą turi būti aiški, teisinga ir neklaidinanti.

Seime nustatytos ir naują kainos reguliavimo sistema. Iki šiol galiojo maksimali 200 proc. bendros vartojimo kredito kainos metinė norma (BVKKMN), tačiau manoma, kad ji nėra sąžininga ir neatitinka vartotojo interesų, todėl siūloma nauja dviejų pakopų sistema. Vartojimo kredito palūkanų norma galės būti ne didesnė kaip 75 proc., o visos kitos atsiradusios išlaidos, kurios įskaičiuojamos į bendrą vartojimo kredito kainos metinę normą, galės būti ne didesnės kaip 0,04 proc. bendros vartojimo kredito sumos. Bendra kaina negalės viršyto bendros vartojimo kredito sumos.

Priežiūros institucija už pažeidimus galės skirti iki 2900 eurų arba 1 proc. ankstesnių metų veiklos pajamų baudą. Pakartotinis pažeidimas galėtų užtraukti baudą iki 10 proc. praėjusių metų bendrųjų metinių veiklos pajamų.

Griežtesni reikalavimai vartojimo kreditui įsigalioja nuo 2016 vasario 1 dienos.

Our Score
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]