Greitieji kreditai menksta – skolinamasi daugiau

Greitieji kreditai mazejaPastaraisiais metais ypač stipriai varžomos įvairios kreditų rūšys, o greitieji kreditai buvo tarsi po padidinamuoju stiklu, sulaukė visos puokštės įvairiausių ribojimų, todėl jau visus metus (stebima kas ketvirtį) mažėja gyventojų, besiskolinančių mažomis sumomis mėnesiui ar keliems. Per pastaruosius metus išduotų greitųjų kreditų iki 290 eurų (1000 litų) sumažėjo maždaug penktadaliu. Lietuvos smukiųjų vartojimo kreditų asociacijos įmonės suteikia net 18 proc. mažiau kreditų nei prieš metus (116 tūkst. smulkių kreditų).

Kartu pastebėtas ir bendras paskolų mažėjimas. Š. m. birželio pabaigoje bendra paimtų smulkių paskolų suma sumažėjo 15 proc. nuo praeitų metų to paties laikotarpio. Gyventojų, kuriems paskolos grąžinimas buvo pratęstas, įsiskolinimai sumažėjo ketvirtadaliu. Taip pat sumažėjo ir klientų, su kuriais sutartis buvo nutrauktos – net per pusę.

Kreditų biuro duomenys rodo, kad bendras Lietuvos gyventojų įsiskolinimas pastaruoju metu didėjo, tačiau tai lėmė ne greitieji kreditai iki 290 eurų. Nerimaujama, kad dėl BVKKMN apribojimų bei 40 proc. taisyklės (kuomet skolintis galima tiek, kad įmokos sudarytų ne daugiau kaip 40 proc. pajamų) gyventojai renkasi ilgesnes paskolas ilgesniam terminui. Mokamos palūkanos ir įmokos yra mažesnės, tačiau galutiniame rezultate paskolos yra kur kas brangesnės.

Birželio mėn. Seimo sudaryta darbo grupė numatė, jog vartojimo kreditas turėtų turėti dar žemesnes lubas ir metinės palūkanos galėtų būti ne daugiau kaip 75 proc. Kitos išlaidos, įtraukiamos į bendrą vartojimo kredito kainą, pavyzdžiui, įmokų administravimas, negalės viršyti 0,04 proc. bendros vartojimo kredito sumos per dieną.

Numatyta, jog vartojimo kreditas galės būti grąžinamas per dvi dienas be jokių mokesčių, jei gyventojas tiesiog apsigalvos. Kreditai ir paskolos negalės būti suteikiami (išmokami pinigai) tarp 22 ir 7 val., o norintieji atsisakyti greitojo kredito turės galimybę pateikti prašymą įrašyti juos į asmenų registrą, kurie negali sudaryti sutarčių kreditui gauti. Vartojimo kredito įstatyme siūloma numatyti ir tai, kad kreditai negalėtų būti teikiami ir reklamuojami nepilnamečiams asmenims, kredito suteikiamas neturėtų būti galimas neveiksniems asmenims, o kreditingumas turėtų būti tikrinamas papildomose duomenų bazėse.

Šiam projektui uždegus žalią šviesą 100 eurų dydžio kredito administravimo kaina negalės būti didesnė už eurą, o palūkanos – ne daugiau kaip 6 eurai. Be viso to, apsigalvojimo laikotarpis (numatytos dvi dienos) gali priversti bendroves patirti nuostolių, kadangi tikrinimas duomenų bazėse yra mokamas.

Parengta pagal LSVKA informaciją

Our Score
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]