Finansų ministerija: Kapitalų rinkų sąjungos kūrimo iššūkiai ir galimybės verslui

LR finansu ministerijaŠiandien, rugsėjo 15 d., Finansų ministerijos ir Londono Sičio surengtoje konferencijoje dalyviai svarstė, kokiu būdu skatinti kapitalo rinkas, kad jos suteiktų daugiau paskolų verslui, ypatingai akcentuojant smulkias ir vidutines įmones. Buvo aptarti ir Kapitalų rinkų sąjungos kūrimo klausimai bei naujausios tendencijos finansų rinkoje.

Finansų ministro Rimanto Šadžiaus teigimu verslas susiduria su įvairiomis finansavimo problemomis, ypač tai liečia mažas bei vidutines įmones. Tai pastebima tiek Lietuvoje, tiek Europos Sąjungoje, tiek ir visame pasaulyje. Kapitalų rinkų sąjungos kūrimas padėtų užtikrinti alternatyvias skolinimo verslui galimybes, sukuriant konkurenciją, kuri pirmiausiai naudinga verslui, ieškančiam finansavimo. Lietuva palaiko Kapitalo rinkų sąjungos kūrimo idėją, imasi priemonių, kurios jau dabar leistų verslui tikėtis paskolos iš kapitalo rinkų. Ministro nuomone, kapitalo investicijų į verslą skatinimas padės augti ekonomikai.

Vilniuje vykusioje konferencijoje „Kapitalo rinkų sąjungos kūrimas: iššūkiai ir galimybės verslui” dalyvavo aukšto rango Europos Komisijos, Didžiosios Britanijos, Lietuvos institucijų ir verslo atstovai.

Kapitalo rinkos yra pagrindinė priemonė, kuri be tiesioginio bankų skolinimo padėtų potencialiems investuotojams rasti tuos verslo subjektus, kuriems reikia finansavimo. Tai užtikrintų finansavimo šaltinių įvairovę, tačiau palyginus su kitomis pasaulio šalimis, Europos įmonės vis dar yra labai stipriai priklausomos nuo bankų paskolų ir tik labai mažai nuo kapitalo rinkų. Tuo tarpu vidutinio dydžio įmonės JAV iš kapitalo rinkų gauna maždaug 5 kartus didesnį finansavimą nei verslas Europos Sąjungos šalyse.

Planuojamos kurti Kapitalo rinkų sąjungos tikslas yra pagelbėti verslui pasinaudoti kaip įmanoma įvairesniais finansavimo šaltiniais visoje ES ir už jos ribų, suteikti galimybę rinkoms veikti efektyviau ir pasiūlyti investuotojams ar indėlininkams lengviau panaudoti savo pinigus, kaip mėgstama sakyti, juos „įdarbinti”, kartu keliant ekonomikos augimą, darbo vietų steigimą. Šiuo metu Kapitalo rinkų sąjungos kūrimas yra vienas iš prioritetinių Europos Komisijos darbų, o š. m. pavasarį jau buvo išleistas žalioji knyga šiuo klausimu. Tikimasi, kad jau rugsėjį EK pateiks veiksmų planą dėl Kapitalo rinkų sąjungos sukūrimo.

Teigiama, kad stipresnės kapitalo rinkos galės papildyti bankus, o tai padėtų pritraukti kur kas daugiau investicijų tiek įmonėms, tiek ir infrastruktūros projektams. Taip pat, tai galėtų padidinti investicijų į ES iš kitų šalių, būtų didinamas finansinis stabilumas.

Finansų, Ūkio ministerijos ir Lietuvos bankas š. m. birželio mėn. Vyriausybei pateikė siūlymus dėl priemonių, kurios padėtų skatinti verslo finansavimą Lietuvoje pasinaudojant kapitalo rinkos priemonėmis. Kartu siūloma patobulinti sutelktinio finansavimo veiklos, viešo uždarųjų akcinių bendrovių obligacijų platinimo sąlygas, neviešo uždarųjų akcinių bendrovių vertybinių popierių siūlymo kriterijus, akcijų suteikimo bendrovių darbuotojams reglamentavimą ir kolektyvinio investavimo subjektų reguliavimą.

Parengta pagal Finansų ministerijos Viešųjų ryšių skyriaus pateiktą informaciją. Nuotraukos teisės priklauso Finansų ministerijai.

Our Score
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]