Nors bankų sistemos pelnas mažėjo, skolinama buvo aktyviau

lietuvos bankaiPer š. m. antrąjį ketvirtį pastebėtas bankų paskolų rinkos aktyvumas. Daugiau buvo skolinama ir įmonėms, ir privatiems asmenims. Išskiriamas didžiausias būsto paskolų kreditavimas po 2008 metų pabaigos, o indėlių suma nuosaikiai augo. Visgi, žemos palūkanos bei mažėjančios pajamos iš įvairių paslaugų ir komisinių lėmė, kad bankai skaičiuoja mažesnį pelną.

Lietuvos banko valdybos pirmininkas Vitas Vasiliauskas teigia, kad kreditų rinkos augimas gali būti siejamas su padidėjusia paklausa. Didėja įmonių poreikiai investicijoms, o žema palūkanų norma – puiki galimybė imtis paskolos apyvartinių lėšų padengimui. Vedini lūkesių gyventojai aktyviau pirko nekilnojamą turtą, taip padidindami būsto paskolų skaičių. Šiuo metu, specialisto manymu, kreditų rinka yra tvari, bet Lietuvos bankas ją atidžiai stebi.

Š. m. liepos 1 dieną šalies komerciniai bankai buvo suteikią paskolų 376 mln. eurų (arba 2,5 proc.) daugiau nei prieš ketvirtį, o bendras paskolų portfelis siekė 15,2 mlrd. eurų. Tuo tarpu lyginant prieš metus, paskolų suma ūgtelėjo 425 mln. eurų (arba 2,9 proc.) Būsto paskolos tapo daug populiaresnės ir jų portfelis paaugo 86 mln. eurų (arba 1,5 proc.), bendras lygis – 5,8 mlrd. eurų.

Lietuvos banko turimais duomenimis, maždaug 37 procentai visų fizinių asmenų būsto pirkimo sandorių š. m. antrąjį ketvirtį buvo bent dalinai finansuojami skolintomis lėšomis. Tuo tarpu būsto rinkos piko metu, t. y. 2007 metais, bent iš dalies buvo finansuojama apie 70 proc. būsto pirkimo sandorių.

Bankų turtas š. m. birželio 30 d. buvo vertinamas 22,4 mlrd. eurų, o tai yra 0,9 proc. mažiau (arba 204 mln. eurų) nei anksčiau, lyginant su ankstesniais metais turtas sumažėjo dar labiau – 1,4 proc. arba 325 mln. eurų. Pelnas taip pat mažėja, per š. m. pirmąjį pusmetį bankai uždirbo 109,2 mln. eurų pelno, o tai yra 22,5 mln. eurų mažiau nei pernai (-17 proc.)

Lietuvos banko atstovo Vito Vasiliausko teigimu, bankų pelną mažino keli veiksniai:

  • mažėjo paskolų palūkanų norma (EURIBOR), todėl kartu mažėjo ir bankų klientų mokamos palūkanos
  • bankai paisė Lietuvos banko pozicijos, kad esant neigiamam EURIBOR būtų mažinamos bendros kliento mokamos palūkanos
  • Gerokai sumažinti (atpiginti) pavedimų mokesčiai įvedus eurą
  • Sumažėjo valiutos keitimų operacijų įvedus eurą, nes nebeliko keitimo iš litų į eurus ir atvirkščiai.

Pelnas

Paslaugų ir komisinių pajamos sumažėjo 17,2 mln. eurų (17,1 proc.) ir sudarė 83,3 mln. eurų, grynosios palūkanų pajamos taip pat sumažėjo 2,9 mln. (1,6 proc.) eurų ir šių metų pirmąjį pusmetį siekį 176,2 mln. eurų.

2015 m. liepos 1 d. bankuose klientai laikė 16 mlrd. eurų indėlių, tai yra 40 mln. eurų (0,3 proc.) daugiau nei pirmąjį šių metų ketvirtį. Per ketvirtį išaugo visų klientų grupių, išskyrus privačias įmones, indėliai. Didžiausias didėjimas (201 mln. eurų arba 2,1 proc.) užfiksuotas privačių asmenų indėlių srityje, o įmonių indėlių suma sumažėjo 222 mln. eurų (4,6 proc.). Lyginant su 2014 metų antruoju ketvirčiu, bankų klientai laikė 1,8 mlrd. daugiau indėlių (+12,8 proc.)

Faktai

Š. m. antrąjį ketvirtyje šalyje veikė 7 bankai bei 8 užsienio bankų filialai. Visi bankai tinkamai vykdė minimalaus bendro kapitalo pakankamumo ir naująjį kapitalo apsaugos rezervo reikalavimus. Nepaisant to, kai kuriems bankams kapitalo pakankamumo klausimas vis tiek yra aktualus. Lietuvos bankas reguliariai stebi bankų nuostolių absorbavimo pajėgimą, ragina juos valdyti riziką, palaikyti kapitalo atsargą didesnę nei to reikalauja nustatyti normatyvai.

[Total: 0   Average: 0/5]