Kainos tik eurais

euraiBeveik visur (nors privaloma visur) iki šiol kainas galėjome matyti dviem valiutomis – litais ir eurais. Nuo rytojaus (liepos 1 d.) kainos galės būti nurodomos tik eurais, tačiau niekas nedraudžia skelbti kainų ir eurais, ir litais. Jei kainos nurodomos dviem valiutomis, jos turi būti perskaičiuotos oficialiu kursu, kuris nekinta jau seniai – 3,4528 lito už 1 eurą.

Lietuvos Respublikos Finansų ministerija primena, jog kainos dviem valiutomis (eurais ir litais) turi būti skelbiamos nuo 2014 rugpjūčio 22 d. iki 2015 m. birželio 30 d. (imtinai). Kainos dviem valiutomis buvo skelbiamos tam, kad žmonėms būtų lengviau vertinti kainas, jų pokyčius, įsidėmėti kursą. Anot Europos Komisijos, kainos eurais ir buvusia nacionaline valiuta turėtų būti skelbiamos ne ilgiau nei metus po euro įvedimo, tačiau konkretų laiką pasirinkti gali kiekviena šalis individualiai. Lietuva pasekė kitų šalių pavyzdžiui ir pasirinko 6 mėnesių laikotarpį, kadangi buvo aukštas Lietuvos gyventojų informavimo lygis, nepasitaikė daug pažeidimų.

„Eurobarometras“ rodo (sausio mėn. duomenys), kad net 86 proc. šalies gyventojų euro įvedimą laiko sklandžiu. Net 92 proc. jautėsi labai gerai informuoti apie euro įvedimą. Visgi, kasdienius pirkinius eurais skaičiavo tik 39 proc. gyventojų.

Per 2014-08-22 – 2015-05-31 laikotarpį Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba atliko 31357 patikrinimus ir nustatė 1422 pažeidimus (1404 ūkio subjektų sulaukė įspėjimų, 18 gavo pinigines baudas). Tikrinimus atliko per 300 inspektorių iš 17 institucijų, turėjusių teisę vykdyti patikrinimus paslaugų ir prekybos vietose. Visi pažeidėjai yra skelbiami interneto svetainėje euras.lt.

Liepos 1 dieną sumažės ir vietų, kuriose galima neatlygintinai išsikeisti litus į eurus. Iki liepos 1 dienos tokią paslaugą siūlo 350 komercinių bankų skyrių, nuo liepos 1 dienos liks tik 89. Iki š. m. pabaigos nemokamai komerciniuose bankuose bus keičiami tik banknotai, tuo tarpu Lietuvos bankas nemokamai keičia ir banknotus, ir monetas.

[Total: 0   Average: 0/5]